Czyste szyby samochodowe

Czyste szyby samochodowe

mycie-szyb-samochodowych

Czyste szyby samochodowe – czym myć?

Podczas każdego mycia samochodu z zewnątrz warto poświęcić kilka minut na umycie szyb również w środku. OK, ale czym to robić?

 Najważniejsze, aby umyć szyby zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz auta. Czyste szyby  to podstawa. Poprawia widoczność, zwłaszcza gdy autem jeździ ktoś, kto pali w środku papierosy. Z kolei mycie z zewnątrz przydaje się, nawet jeśli dotyczy tylko przedniej szyby. Niestety sam płyn do spryskiwaczy, może świetnie sprawdzi się podczas jazdy, ale nie jest na tyle wydajny, by usunąć wszystkie ślady po owadach czy pył z drogi.

Jaki płyn do szyb wybrać?

Pierwsze co przychodzi nam do głowy to po prostu tradycyjny płyn do mycia okien. Jeśli sprawdza się podczas porządków w domu to może również umyje szyby w aucie?  Niestety w przypadku tradycyjnych płynów bardzo często zdarza się, że mają w składzie amoniak. Ta substancja niekorzystnie wpływa na elementy wykonane z gumy, skóry czy winylu.

Ktoś powie „No ale szyby są ze szkła” ale podczas mycia w środku płyn może nieopatrznie kapnąć na kokpit, a przy myciu z zewnątrz może „dostać się” wycieraczkom.  Nie odradzam całkowicie kupowania takich środków, ale warto zwrócić uwagę podczas czytania etykiet.

Sam amoniak niekorzystnie wpływa również na szyby przyciemniane folią. Co prawda folie mają powłoki ochronne ale, niestety miej profesjonalne folie mogą sobie z nim poradzić. Co więcej, ma specyficzny zapach, który oprócz tego że jest nieprzyjemny, może być również niezdrowy. Nie po to inwestujemy w zapachy do samochodu, by podczas jazdy wdychać odór. Z tego samego powodu lepiej unikać płynów zawierających alkohol.

W związku z tym bezpieczniej będzie kupić specjalny płyn przeznaczony do mycia szyb samochodowych. Jest również szansa, że będzie wydajniejszy i skuteczniejszy od domowego. Ważne, by nie pozostawiał smug. Wiadomo, że czasem nawet mycie w nieodpowiednich warunkach może spowodować smugi. Ale o ile w mieszkaniach smugi na szybach mogą co najwyżej wpływać na kwestie estetyczne, o tyle w samochodzie będą już zagrażać bezpieczeństwu.

Jedną z ciekawszych propozycji są pianki

Nie spływają tak szybko z powierzchni, jak płyny – są więc bardziej wydajne. Na rynku jest bardzo dużo pianek aby utrzymać czyste szyby samochodowe, które nadają się również do lusterek, tworzyw sztucznych, ekranów telewizorów, elementów chromowanych, kafelek, stali nierdzewnej, porcelany i kryształów. Wnika w brud, co sprawia, że z łatwością usuwa kurz i zanieczyszczenia drogowe. Cena tych preparatów wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Czyste szyby samochodowe mają jeszcze jedną zaletę… nie parują tak szybko podczas wilgotnych dni.

Do kompletu warto zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry. Można też wycierać płyn lub piankę ręcznikiem papierowym. Na temat ściereczek z mikrofibry poświęcimy inny wpis.

Tak czy inaczej czyste szyby samochodowe to podstawa!