Niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka… co to takiego?

zabezpieczenie_szyb_samochodowych

Niewidzialna wycieraczka… co to takiego?

 Niewidzialna wycieraczka jak sama nazwa wskazuje, powoduje szybsze odprowadzenie wody podczas jazdy i opadów deszczu. Preparat ten jest bardzo pomocny jeśli jeździmy często w trasach. Możemy go stosować nie tylko na przednie szyby czołowe, ale również na przednich lampach i tylnej szybie. Na tylnej szybie też zbiera się dużo brudu i często rozmazujemy go wycieraczkami, co powoduje zarysowania. Jeżeli mamy niewidzialną wycieraczkę, to zawsze łatwiej go spłukać. Dodatkowy plus jest taki, że wszystkie przypieczone od temperatury owady, trawę czy krew jest bardzo łatwo zmyć. 

 Na rynku jest sporo środków w sporej rozpiętości cenowej. Zazwyczaj ogólnie dostępne środki są bardzo dobre ale (niestety) na krótki okres. Jednym ze środków jaki przetestowałem był Turtle Wax Rain Repellent. Według mnie jest to chyba jeden z lepszych środków w porównaniu jakości do ceny. Jak chcesz sprawdzić/wypróbować jak działają niewidzialne wycieraczki to warto zacząć od takiego. Koszt to około 30 zł za całkiem sporą butelkę starczająca na bardzo wiele aplikacji. Niestety minusem jest to, że „pełny” efekt hydrofobowy utrzymuje się tylko 3 tygodnie od nałożenia, więc jak ktoś chce mieć ciągłość działania powłoki to co 3 tygodnie trzeba jedna warstwę nakładać. Robi się to dość szybko, ale jednak czas na to trzeba poświęcić. Częściowy efekt hydrofobowy utrzymuje się  mniej więcej kolejny miesiąc,W tym czasie widać, że szyby mniej się brudzą i nadal łatwo się usuwa z nich wszystkie zabrudzenia. Najczęściej niewidzialna wycieraczka zaczyna działać już przy prędkości 50-60 km/h.

A jak stwierdzisz, że jest to fajna sprawa i chcesz to mieć na dłużej, to możesz spróbować bardziej profesjonalnych i znacznie bardziej trwałych środków jakie się nakłada podczas detailungu aut, np 4 NANO PREMIUM VISION

Jak aplikuje się niewidzialną wycieraczkę?

Niestety nie wystarczy jej tylko wetrzeć w szybę. Nałożona w ten sposób też będzie działać, ale może działać krócej i nie zrzucać tej wody od bardzo niskich prędkości. Jeżeli chcemy wykorzystać jakość produktu w 100%, musimy najpierw oczyścić szybę np. mleczkiem do szyb. Jest to coś w rodzaju pasty polerskiej, ale przeznaczonej do powierzchni szklanych. Jest ona mocniejsza niż pasta do lakieru. Można ją stosować we własnym zakresie. Oczyszcza szybę i wyciąga zanieczyszczenia z jej porów. Jeśli były nakładane wcześniej inne niewidzialne wycieraczki, to ten produkt usunie je do końca, żeby nowy produkt został nałożony na świeżą szybę. Następnie natłuszczamy powierzchnię, do czego wystarczy alkohol izopropylowy techniczny albo zmywacz silikonowy, jakiego używają lakiernicy. Wtedy na taką jałową, czystą szybę aplikujemy niewidzialną wycieraczkę.

Nakładamy ją albo za pomocą płatka kosmetycznego, albo bardzo drobnej mikrofibry, która nie będzie wchłaniała zbyt dużo produktu. Są też preparaty, które mają gotowy aplikator filcowy. Nakładamy ruchami kolisty, później góra–dół. Po odpowiednim (zależnym od wskazań producenta) czasie, należy zetrzeć preparat mikrofibrą. Z tak prawidłowo nałożoną niewidzialną wycieraczką na szybie można spokojnie jeździć na myjnię. Żadne szampony, piany aktywne czy płyny do mycia szyb nie wpływają negatywnie na ten preparat. Czasem nawet dobrze jest porządnie umyć szybę i odtłuścić ją alkoholem izopropylowym, bo może to odświeżyć warstwę ochronną, która zacznie działać lepiej. Koszty zakupu już bardziej profesjonalnych preparatów mogą kosztować około 150zł i więcej. Najczęściej starczają na powiedzmy 10 aplikacji.

Myślicie, że niewidzialna wycieraczka ma zastosowanie tylko w motoryzacji?

Śmiało można go używać również w domu do kabiny prysznicowej czy lustra łazienkowego. Zazwyczaj po tygodniu używania kabiny. na  szybach były zacieki i kamień. Bez szorowania środkami do usuwania kamienia w kabinach było ciężko utrzymać ją w czystości. Stosując tego typu środki masz zawsze kabinę czystą jak dopiero co po jej umyciu. Podobnie niewidzialna wycieraczka sprawdzi się  na oknach w domu. Jak ktoś mieszka w mieście, przy ulicy i szybko się brudzą i kurzą preparat spowoduje, że mniej kurzu/brudu się czepia szyby, przez co dłużej pozostaną czyste.