Jak dbać o szyby samochodowe zimą?

Jak dbać o szyby samochodowe zimą?

Zanim od tego zaczniemy chciałbym Wam przedstawić jakie są rodzaje szyb w naszych czterech kółkach.

Obecnie w samochodach stosowane są dwa rodzaje szyb.

Szyby laminowane składają się z kilku sprasowanych warstw szkła i powłoki poliwinylobutyralu (PVB), a swoją budową przypominają złożoną kanapkę. Szyby te są specjalnie klejone tak, aby w razie ich stłuczenia nie rozbiły się na ostre kawałki. Stosuje się je jako szyby czołowe i niekiedy szyby tylne ogrzewane.

Szyby hartowane wykonywane są ze szkła, które zostało poddane specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na różnice temperatur oraz mają większą twardość. W przeciwieństwie do szyb laminowanych te roztrzaskują się na drobne kawałki. Stosowane są jako szyby boczne.

 Wracając do tematu jak dbać o szyby samochodowe zimą?

Czystość szyb bezpośrednio przekłada się na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Jest to podstawowy element, o który należy zadbać, bez względu na to, czy pada śnieg czy deszcz.

Aby to było możliwe, niezbędne są dwa elementy: wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy.

Jakie wycieraczki wybierać?

Przed okresem zimowym koniecznie sprawdźmy stan techniczny naszych wycieraczek. Podstawowa zasada eksploatacji mówi, że wycieraczki będą pracowały idealnie nie dłużej niż 6 miesięcy. Po tym okresie zaleca się ich wymianę. Fakt jest taki – niezależnie od marki czy ceny – spadek skuteczności zgarniania wody z szyby obserwuje się faktycznie już po pół roku. Więc dobrym zwyczajem jest ich regularna wymiana 2 razy w roku właśnie na jesień oraz na wiosnę. Dlaczego? Ponieważ guma wraz z liczbą przejechanych kilometrów i czasem pracy traci swoje właściwości, co oddziałuje na skuteczność ich pracy. Decydując się na wymianę wycieraczek, wybierajmy produkty renomowanych firm, takich jak: Valeo, Oximo czy Bosh. Ale też nie ma co przesadzać.  Lepsze rezultaty może dać częstsze kupowanie troszkę tańszych piórek niż zakup w stylu”raz a dobrze”. Nie namawiam do kupowania najtańszych produktów, ponieważ to może skutkować jeszcze częstszą ich wymianą, co przełoży się na zwiększenie kosztów. Kupujmy znane ale nie z najwyższych półek cenowych.    

Płyn do spryskiwaczy

Wybór płynu do spryskiwaczy wydaje się być prosty. Ale rzesza kierowców, chcąc zaoszczędzić parę groszy, decyduje się na samodzielne stworzenie takiego płynu. Zdecydowanie go nie polecam. Dlaczego? Tak naprawdę nie wyjdzie dużo taniej od kupna firmowego płynu. Oczywiście w zależności gdzie taki płyn nabędziecie. Wybierając płyn do spryskiwaczy, uwzględnijmy, czy jest to płyn letni czy zimowy. W okresie jesienno-zimowym rzecz jasna stosujemy płyn zimowy. Sprawdźmy przy jakiej temperaturze (według producenta)  płyn zamarza – im niższa, tym lepiej.

Kolejną rzeczą jest jego zapach. Bardzo prawdopodobne jest to, że zakup pierwszego lepszego płynu i jego użycie spowoduje przedostanie się tej specyficznej woni do wnętrza pojazdu, a co za tym idzie może spowodować złe samopoczucie. Wybierając płyn przeczytajmy o jakim jest zapachu…nie zawsze ale często producent podaje taką informację na opakowaniu.

Jest jeszcze jeden środek i sposób jak dbać o szyby samochodowe zimą

Niewidzialna wycieraczka

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się tzw. niewidzialna wycieraczka, czyli powłoka hydrofobowa. Zastosowanie tego sposobu przyczynia powoduje, że szkło szyby staje się idealnie gładkie, dzięki czemu woda bardzo szybko po niej spływa. Poza tym szyby samochodowe zimą jak i latem są zdecydowanie odporniejsze na zabrudzenia, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo podróżowania. Co więcej, producenci powłok zapewniają, że do prędkości około 80 km/h nawet podczas deszczu nie będziemy musieli korzystać z wycieraczek.

W innym artykule przedstawię Wam wszystkie wady i zalety magicznego środka wraz ze sposobem jego nałożenia.

Folmark-Llumar. Folie Samochodowe i okienne